Kamuda İş sağlığı ve Güvenliği

Kamuda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Derneği(Kisgud) Resmi Web Sitesi

Kaza Değil Hastalık

Kaza Değil Hastalık

Karaman Ermenek'te maden kazasıBunlar kaza değil hastalık, hem de ahlaki ve vicdani bir hastalık tedavi edilmezse kaza bela başımızdan eksik olmaz.
26 Ekim 2014 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik “İş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir” ayrıca “İşçi üzerine düşeni yapmazsa, işveren üzerine düşeni yapmazsa, hükümet yapmazsa facia kaçınılmaz olur” dedi. Tarih 1 gün sonra 28 Ekim 2014, Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağı suyla doldu 18 işçi mahsur çalışmalar sürüyor. işçi mi üzerine düşeni yapmadı? İş veren mi üzerine düşeni yapmadı? Hükümet mi üzerine düşeni yapmadı? Kazaların %98 önlenebilir. Peki Ülkemizde ki kazaların % kaçı önleniyor? Yaşanan kazalara ve sonuçlarına bakılırsa biz de tam tersi kazaların % 98 önlenemiyor. Suçluyu buldum artık suçlu aramaya gerek yok. Çünkü bu suçlu çok tanıdık. Trafik kazalarında ve hayatın bir çok alanında yakamızı bırakmayan suçlu. Ahlaki çöküntü, aç gözlülük, acelecilik ,para hırsı. Toplum olarak hastayız tedaviye ihtiyacımız var.
Bu kesinlikle teknik bir konu değil. Dünyanın neresine giderseniz gidin iş sağlığı güvenliği kanunu üç aşağı beş yukarı aynıdır.Trafik kuralları gibi. Kaldı ki daha iki yıl önce 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıkarıldı. Bu iş sağlığı güvenliği açısından geç kalmış ancak devrim niteliğinde bir başlangıçtı. Ancak durum ortada gerçek hayatta tablo karanlık ve iç yakan cinsten. Bu doktorun verdiği reçeteyi okuyup ilacı kullanmadan şifa uman ahmakların durumuna benziyor. Proaktif(önleyici) tedbirler diyoruz fakat pratiğin kağıt üzerinde yazılı olanlarla alakası yok. Yani iş sağlığı güvenliği cephesinde değişen bir şey yok.
Önerimiz şu dur daha denetim aşamasında kaza, bela ölüm olmadan, kim kusurlu ise sadece para cezası kesilmesin burada hatası olan ifşa edilsin. Çalışanda nerede çalıştığını bilsin. Nasrettin hoca misali su testisi kırılmadan sorumluları adam akıllı dövmek lazım.
Şunun altını çizmek istiyorum insanımızın ocağına ateş düştüğü ölümler olduğu bir durumda bunu siyasi bir argüman bir baskı unsuru olarak kullananlar asla sürece katkı yapmak niyetinde değiller. Bu hepimizin suçu çalışanın, işverenin, hükümetin, muhalefetin eğer birileri suçlanacaksa elimiz vicdanımıza koyup önce kendimizden başlayalım. Bu kazaları acıları rakiplerimizle siyasi sopa gibi kullanmak insanlık dışı bir yaklaşımdır. Biz İSG federasyon(İSAF) olarak çözüme odaklı uzun soluklu bir çalışma başlattık. Tüm ülke genelinden gelen verileri. Sorunların arkasında ki ekonomik, sosyolojik, pisikolojik, teknik, ahlaki, hukuki tüm boyutları ile ele alıyoruz. Çalışamlarımızın sonuçlandığında kamuoyunun bilgilerine sunacağız. Bu çalışmaların İnşallah İSG ye büyük katkı yapacağını düşünüyoruz.

İş Sağlığı Güvenliği Federasyonu yönetim Kurulu